راهکار های برخورد صحیح با کودکان پسر

درک نیاز ها و احساسات کودکان

درک نیاز ها و احساسات کودکان یکی از مهم ترین مسائلی است که والدین باید به آن توجه نمایند . صحبت کردن با کودک در زمینه مشکلات و مسائل گوناگون کمک زیادی به حل آن ها و رسیدن کودک به درکی بالا تر می کند . همچنین در تربیت کودک نیز موثر است .

بیان مسائل و پذیرش صحبت کردن در خصوص مسائل مختلف در کودکان دختر بیشتر دیده می شود . به همین دلیل خانواده هایی که فرزند پسر دارند گاها دراین خصوص ابراز نگرانی می کنند . در این مقاله سعی داریم تا راهکار هایی را به شما ارائه دهیم :

1 – هرگز بیش از اندازه از کودک خود انتقاد نکنید :

پسر بچه ها در مقابل انتقاد از رفتار هایشان بسیار حساس هستند . کارهای و رفتار های نادرستش را به او یاداور شوید اما هرگز در این امر زیاده روی و افراط نکنید . از مقایسه او با کودکان دیگر و یا گفتن جملاتی مانند این که « تو با رفتارهات ما رو شرمنده میکنی بپرهیزید.

راهکار های برخورد صحیح با کودکان پسر

2 – در بروز احساسات به او کمک کنید :

والدین به خصوص مادران با کودک دختر بیشتر صحبت می کنند به همین دلیل هم پسر ها عموما دیر تر شروع به یادگیری صحبت کردن می کنند . پسر بچه ها به صورت ذاتی ترجیح می دهند که احساساتشان را در دل خود نگه دارند . به همین دلیل بسیار مفید است اگر از همان سنین پایین آن ها تشویق به صحبت از هیجانات درونی و احساساتشان کنیم تا از سکوت و یا پرخاش بیرون بیایند و به جای آن به گفتگو بپردازند .

3 – انجام برخی کار ها را به خودش واگذار کنید :

کودک خود را برای انجام کارهای شخصی اش ترغیب کنید . برای مثال به او بیاموزید که خودش لباس هایش را تن کند ، خودش حمام کند ، خودش دکمه های لباس هایش را ببندد و … . به این ترتیب کودک شما می آموزد که مستقل باشد .

4 – نوع صحبت مناسب را انتخاب نمایید :

درک تفاوت میان کودک دختر و پسر و انتخاب روش صحیح صحبت با هریک اهمیت زیادی در قبول حرف های شما توسط کودک خواهد داشت . در زمان صحبت با کودکان پسر بهتر است از جملات صریح ، روشن و منطقی استفاده کنیم و از شاخ و برگ دادن زیاد به حرف ها پرهیز کنیم .

5 – به او بیاموزید که به خودش اهمیت بدهد :

آموختن تمیزی و مرتب بودن به کودک دلبندتان را فراموش نکنید . به او یاد دهید که همواره لباس هایی مرتب ، تمیز و با رنگ های ست به تن داشته باشد . به تمیزی و زیبایی خود اهمیت دهد و همواره با ظاهری مرتب در جمع حاضر شود .