جرثقیل یدک کش به عنوان یکی از گونه های جرثقیل شناخته شده است که همانند دیگر جرثقیل ها وظیفه ی حمل و انتقال و بلند کردن اجسام سنگین را بر عهده دارد . هر جرثقیل در نوبه ی خود برای کاربرد ویژه ای تولید و ساخته شده است . در این مقاله می خواهیم چند نمونه معروف از جرثقیل های موجود را با هم بررسی کنیم و کاربرد آن ها را بیشتر بشناسیم .

یکی از مدل های معروف جرثقیل ها جرثقیل سبد دار می باشد که همه ما بار ها و بار ها آن ها را دیده ایم . از این نوع از جرثقیل در مواردی همچون تعمیرات ، نصب انواع بنر و یا تمیز کردن و شستشو و یا رنگ کردن ساختمان ها استفاده می کنند . همان طور که متوجه شدید این جرثقیل های سبد دار برای مکان های مرتفع بسیار مناسب هستند .

گونه دیگری جرثقیل ها نیز تولید شده اند که به جرثقیل سقفی معروف هستند . عمده مصرف این جرثقیل ها برای مکان هایی است که سقف های کوتاهی دارند و در آن ها امکان استفاده از جرثقیل های ماشینی وجود ندارد . یکی از مکان های مناسبی که در آن از جرثقیل های سقفی استفاده می شود سوله ها هستند .

گاهی جرثقیل سقفی را با نام جرثقیل جک پالت می شنویم . این دو در حقیقت با یک دیگر تفاوت هایی دارند . درست است که هر دو جز جرثقیل های سقفی هستند که برایمکان هایی با سقف کوتاه همچون سوله ها استفاده می شوند . اما تفاوتشان در این است که جرثقیل جک پالت یک ماشین متحرک است .

شاید برایتان سوال پیش بیاید که در سوله هایی که سقف بلندی دارند و در واقع اجازه نصب و کار کردن با جرثقیل های ماشینی را دارند از کدام نوع جرثقیل استفاده می شود ؟ در جواب این سوال می توانیم پاسخ دهیم که در این سوله ها از جرثقیل هایی با نام جرثقیل های بوم بلند استفاده می شود . همچنین از این نوع جرثقیل ها در پروژه های ساختمانی بلند و مرتفع نیز استفاده می شود .

در این بین نوعی از جرثقیل ها هم هستند که برای حمل خودرو مناسب هستند و با نام جرثقیل یدک کش معروفند .

جرثقیل های بوم بلند قابلیت نصب سبد به روی خود دستگاه برای زیبا سازی شهر و غیره در ارتفاعات را نیز دارد جرثقیل های کفی اغلب از ۳ الی ۱۵ تن به کار گرفته میشود این نوع جرثقیل ها جابه جایی دستگاه ها ، کانکس ، پالت و غیره را به عهده میگیرند حسن این نوع جرثقیل ها به صرفه بودن در هزینه و زمان بوده است که نیازی به هماهنگی دو ماشین (جرثقیل و کفی) را ندارد اغلب این نوع جرثقیل ها از بوم(تلسکوپ) بلند برخوردار نیستن اما در این نوع جرثقیل ها نیز استثنا وجود دارد.

سه، پنج، ده و پنجاه تن، جابه جایی تمامی دستگاه های صنعتی و غیره، جابه جایی تمامی کانکسهای صنعتی و اداری، جابه جایی انواع چیلر ها در ارتفاعات، جابه جایی انواع پالت ها، جابه جایی انواع خودرو ها به تمام نقاط تهران و حومه، نصب انواع اسکلت های فلزی اعم از سوله و ساختمان، تخلیه و بارگیری انواع کامیون و تریلی ها و غیره.